Okna energooszczędne ENERGO 78 i pasywne PASSIV 92
Obecnie największy udział w sprzedaży naszych produktów stanowi tzw. stolarka energooszczędna i pasywna czyli okna i drzwi o zdecydowanie lepszym współczynniku przenikania ciepła niż wyroby do niedawna dominujące na rynku. Dla porównania, ciepłochronność typowego okna drewnianego "Euro 68" wynosi ok. 1,5 W/(m2K) natomiast średnia ciepłochronność okna energooszczędnego (Energo 78) to ok. 1,0 W/(m2K), a pasywnego (Passiv 92) to ok. 0,8 W/(m2K).
|
Okna energooszczędne i pasywne wykonywane są najczęściej z selekcjonowanego drewna red meranti i sosnowego. Jako sprawdzony surowiec polecane są również twardsze gatunki drewna takie jak mahonie i dębina.
Nasze standardy przewidują następujące wykonanie i wyposażenie:
- naturalny surowiec - odporne na wypaczenie - drewno warstwowo klejone; warstwy zewnętrzne, o poprzecznym usłojeniu, bez jakichkolwiek wad - nie są łączone po długości (z upustem cenowym - łączone)
- niezawodne okucia obwiedniowe produkcji niemieckiej firmy SIEGENIA-AUBI lub GRETSCH-UNITAS (G-U)
- zawiasy pokryte estetycznymi osłonkami w kolorach: stare złoto, srebrny, biel, i brąz
- mikrowentylacja w skrzydle uchylnym i uchylno-rozwieralnym (sterowana klamką)
- zapewniająca długotrwałą żywotność oknom - dwukrotna impregnacja i lakierowanie z pokazaniem urody drewna lub na kryjąco - materiałami renomowanych firm SIKKENS, SIGMA, GORI lub REMMERS - dwustronnie w tym samym kolorze (dwukolorowość - za dopłatą)
- energooszczędne szyby zespolone o współczynniku ciepłochronności już od U = 0,4 W/m2K
- w rozwieralnych drzwiach balkonowych hamulec przeciwprzeciągowy lub komfortowy niski próg MACO
- solidny aluminiowy okapnik i nakładka na dolny ramiak skrzydła (chroniące drewno przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych)
- klamki okienne produkcji niemieckiej firmy Hoppe - model Luxemburg Secustic (z zabezpieczeniem przed przesunięciem obwiedniowego okucia od zewnątrz) w sześciu kolorach: naturalny-aluminium, szampański, stare złoto, tytan, biały i brązowy
- dwie mrozoodporne uszczelki obwiedniowe
Przykładowe wyposażenie dodatkowe (dostępne za dopłatą) :
zestawy szyb zespolonych: o zwiększonej klasie oporu - utrudniające włamanie (VSG P2 lub VSG P4), bezpieczne (VSG 6 lub VSG 8), hartowane (ESG), szkło samoczyszczące, witrażowe, ornamentowe, satynowe, barwione, refleksyjne itp. okucia antywłamaniowe wraz z zabezpieczeniem szyby przed wepchnięciem (klasa bezpieczeństwa WK1 lub WK2) okucia kryte (całkowicie niewidoczne przy zamkniętych skrzydłach) nawiewniki powietrza (np. Aereco) blokady kąta rozwarcia skrzydeł aluminiowe okładziny zewnętrznej płaszczyzny okien (np. Aluron Gemini)- tzw. ciepłe ramki dystansowe w szybach zespolonych – szczególnie zalecane do okien w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie, łazienki czy pralnie
- kontaktrony (montujemy w oknach dostarczone przez Klientów czujniki systemu alarmowego)
Podobnie jak inne nasze produkty, okna energooszczędne i pasywne mogą być wykonane w szerokiej gamie kolorów, kształtów i podziałów. Jako podstawowy surowiec do produkcji stolarki o podwyższonych walorach izolacyjnych najczęściej stosujemy wysokojakościowe drewno meranti, sosnowe i dębowe. |
Celem kompleksowej poprawy ciepłochronności budynku zaleca się aby okna energooszczędne i pasywne były montowane za pomocą techniki tzw. ciepłego montażu, gdzie obok standardowych kotew i pianki montażowej stosuje się od wewnątrz taśmę paroszczelną a od zewnątrz taśmę paroprzepuszczalną. Metoda ta pozwala na eliminację ryzyka przewiewów, tzw. mostków termicznych czy zawilgocenia pianki montazowej w przestrzeni pomiędzy murem a ościeżnicą okna.
Ze względu na większą materiałochłonność na etapie produkcji, okna energooszczędne i pasywne są nieco droższe od standardowych okien (Euro 68), jest to jednak inwestycja zwracająca się dzięki oszczędności energii grzewczej zimą i ewentualnych wydatków mających na celu obniżanie temperatury wewnątrz budynku w upalne lata. Należy jednak pamiętać, że ze względu na zastosowanie pakietów trójszybowych nieznacznie maleje przepuszczalność światła w porównaniu do okien z szybami jednokomorowymi. Zaleca się zatem projektowanie większych otworów okiennych lub ograniczenie zbędnych podziałów (np. zastępowanie okien trójskrzydłowych dwuskrzydłowymi lub rezygnację ze szprosów). Wśród zalet stolarki energooszczędnej i pasywnej należy również wymienić zdecydowanie lepsze parametry wygłuszenia w porównaniu do typowych okien i drzwi.