Drzwi balkonowe rozwieralno-uchylne
Tradycyjne drzwi balkonowe rozwieralno-uchylne wykonane są w tej samej technologii co okna i tym samym posiadają wszystkie użyteczne funkcje typowe dla okien (niezawodne okucia obwiedniowe Siegenia - Aubi umożliwiające m.in. mikrowentylację, uchylanie itp.). Drzwi balkonowe często są wykonywane w połączeniu z elementami stałymi (naświetlami i doświetlami).
|
Nasze okna balkonowe są wyposażone (opcjonalnie) - w praktyczny i trwały - niski próg firmy MACO lub EFFECTOR. Próg ten jest stosowany zarówno do typowych okien Euro 68, jak i do okien energooszczędnych (Energo 78) i pasywnych (Passiv 92). |
Oprócz jedno i wieloskrzydłowych rozwieralno-uchylnych typów drzwi balkonowych, w ofercie firmy znajdują się też inne warianty:
Drzwi balkonowe składane harmonijkowo
Ten rodzaj drzwi balkonowych umożliwia uzyskanie szerokiego przejścia. Skrzydła składane mogą być łatwo zsunięte dla uzyskania maksymalnie szerokiego przejścia. Przy wszystkich od 2 do 7 elementach skrzydła, jedno skrzydło może funkcjonować jako drzwi. Skrzydło to posiada także funkcję uchylną i może być używane do wietrzenia. Jest to najbardziej rozbudowana koncepcja balkonu. Konstrukcja jest oparta na okuciach typu FS niemieckiej firmy SIEGENIA – AUBI. Nowość stanowi dostępny w standardzie niemal całkowicie płaski próg. Aluminiowe profile prowadzące są dostępne w dwóch kolorach: w naturalnym i w ciemnobrązowym. Widoczne elementy okuć wyposażone są w nakładki z odpornego tworzywa. Zakres wymiarów zestawu balkonowego: szerokość skrzydła od 330 mm – do 900 mm, wysokość skrzydła: od 980 mm – do 2500 mm; maksymalny ciężar skrzydła: 80 kg.
Drzwi balkonowe przesuwne
Ten typ drzwi balkonowych jest, obok eleganckiego wyglądu, bardzo praktyczny dla łatwego uzyskania szerokiego przejścia – bez zajmowania powierzchni użytkowej pomieszczeń. Może występować jedno lub więcej skrzydeł przesuwnych, w tym rozsuwanych symetrycznie na boki.
Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje drzwi balkonowych przesuwnych:
- HS – (niem. Hebe-Schiebe) drzwi balkonowe przesuwne, które oprócz szerokiego przejścia zapewniają obsługę przy minimalnym wysiłku oraz niemalże całkowite zrównanie progu z powierzchnią podłogi lub posadzki wewnątrz pomieszczenia. Skrzydła mogą być przesuwane wzajemnie na siebie lub na elementy przeszklone. Skrzydło przesuwne może być zablokowane (przed dalszym przesunięciem) w każdej pozycji. Część stała i ruchoma funkcjonują w osobnych płaszczyznach równoległych. Maksymalne możliwe do uzyskania światło przejścia to aż 12 m, a maksymalny ciężar skrzydła to 400 kg! Na życzenie dostępne jest zabezpieczenie antywłamaniowe w klasie WK2.
Zakres wymiarów przesuwnego HS skrzydła wynosi: szerokość – od 72 cm do 334 cm, natomiast wysokość od 117,5 cm do 269 cm.
- PSK – (niem. Parallel-Schiebe-Kipp) rozwiązanie nieco starsze – wymagające trójstopniowej obsługi (uchylenie, cofnięcie, przesunięcie); skrzydła mogą być odsuwane na stałe elementy przeszklone lub na ścianę. Obudowy mechanizmów i klamki dostępne są w kilku kolorach. Po zamknięciu skrzydło ruchome jest w jednej płaszczyźnie z częścią stałą.
System występuje w dwóch wariantach:
- standard PSK 160: maksymalny wymiar skrzydła 200 x 236 cm, maks. ciężąr skrzydła 160 kg
- PSK 200-Z (tzw. półautomat): maksymalny wymiar skrzydła 160 x 236 cm, maks. ciężar skrzydła 200 kg
Od 2011 r. posiadamy również w ofercie system HK na okuciach firmy GU który - w odróżnieniu od PSK - charakteryzuje się niskim progiem. Nie jest jednak wyposażony w okucie typu "półautomat". Maksymalne wymiary skrzydła to 160 x 235 cm.
Wszystkie wyżej wymienione systemy balkonowe są dostępne zarówno dla standardowych profili typu Euro 68 jak i dla okien energooszczędnych Energo 78 i pasywnych Passiv 92.
Dodatkowe informacje na temat okuć i schematów otwierania dla poszczególnych typów przesuwnych drzwi balkonowych dostępne są w zakładce "do pobrania".
Drzwi balknowe otwierane na zewnątrz
Wykonywane są one bez możliwości uchylania skrzydeł. Ich konstrukcja jest zbliżona do przeszklonych drzwi zewnętrznych. Rozwiązanie charakterystyczne dla budownictwa angielskiego i skandynawskiego.